Domů » Reference » HOTEL **** MEDENÁ
Reference

HOTEL **** MEDENÁ

8 pics
5 pics
2 pics
Olga Babjaková & Peter Flimel

Novostavba štvorhviezdičkového hotela je postavená na 15 metrov širokej a 27 metrov hlbokej parcele po asanovanom jednoposchodovom dome z roku 1921 v centrálnej časti Starého mesta Bratislavy, v blízkosti pešej zóny, na Medenej ulici . Cítenie mestského merítka a detailov historickej zástavby bolo veľmi dôležité pri súdobom architektonickom stvárnení tejto stavby. K základným predpokladom dobrej architektúry – funkčné prevádzkové členenie, konštrukčné riešenie stavby a detailov je pridaný aj zabudnutý význam architektúry domov v meste, a to – pozitívne vizuálne pôsobenie.

Architektúra je snahou o výtvarné pôsobenie fasády objektu súdobými architektonickými prvkami s dôrazom na čistotu detailu a kvalitu povrchového materiálu – jeho trvácnosť - tak, aby harmonicky zapadol do ulice a mesta. Arkier, ako signál na fasáde, oživuje túto časť ulice, kde bol už v minulosti použitý mnohokrát, ako obľúbený architektonický mestotvorný prvok, na viacerých domoch zo začiatku minulého storočia, a ktorý dodáva ulici príjemné merítko.

Povrchový materiál arkiera – meď, bol inšpirovaný adresou – Medená ulica, a ako najvhodnejší sa ukázal medený obklad z TECU Bondu, ktorý bol u nás v tejto forme použitý po prvý krát. Základná rovina fasády je obložená kamenným obkladom z hořického pieskovca - tiež zabudnutého obľúbeného obkladového materiálu mestských fasád. Prestriedanie rohových okien na arkieri vytvára zaujímavý výtvarný, orientačno-signálny prvok s atraktívnymi pohľadmi z izieb pre hotelových hostí.. Hliníkové francúzske okná sú vybavené skleneným bezrámovým zábradlím, ktoré sú v medenej arkierovej časti dotvorené výtvarníkom. Špárorez fasády sa podarilo zrealizovať jednotne v oboch prírodných materiáloch - pieskovci aj medi na arkieri.

Asymetria symetrickej fasády do Medenej, ktorá vznikla nutným vjazdom do autovýťahu, je podčiarknutá dvoma prestriedanými tenkými – žiletkovými - markízovými šiltmi z alucobondu, ktoré funkčne vytvárajú tieň na južnej fasáde. Na prízemí signalizujú a prekrývajú vstup do hotela a na 6. poschodí vytvára príjemný tieň na balkóne. Zasklená stena hotelovej haly v strede parteru pod medeným arkierom vytvára bezprostredný vizuálny kontakt s okolitým dianím na ulici.

Rozohraná fasáda dvorovej časti objektu so zelenými strechami vysadenými voňavými bylinkami vytvorila pre hotelové izby, cez veľké francúzske okná, priamy kontakt so zeleňou s krásnymi pohľadmi na panorámu mesta.

Autori:
FaB architektonická kancelária
Ing. arch. Oľga Babjaková
Ing. arch. Peter Flimel
Výtvarná spolupráca:
Akad. sochár Martin Lettrich

Štúdia: máj 2006
Realizačný projekt: december 2006
Realizácia: marec 2007 – august 2008

Charakter stavby: novostavba
Počet podlaží: 1.PP a 6. NP
Zastavaná plocha: 381 m²

Počet hotelových izieb:
26 dvojlôžkových
3 apartmány

Share: 

Budova

Vlastník budovy: 
Hotel Avance
Postaveno: 
2008
Stát: 
Slovensko
Město: 
Bratislava
Ulice: 
Medená 9
Místo: 

Kategorie

Užití: 
Fasády
Fasády/Panely
Typ budovy: 
Hotely, ubytování
Použitá měď: 
Klasická
Reality: 
Nové

Architekt

Jméno, kancelář: 
FaB s.r.o
Adresa, popis: 
Ing Arch Olga Babjaková & Ing Arch Peter Flimel Moyzesova 6 Bratislava Slovakia 81105

Dodavatel mědi

Titul: 
Specialist copper contractor - Studial sro, K & J & G sro, KME AG

Evropská soutěž

Sezona: 
2009

Dalším používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookie. Více informací najdete na tomto odkazu.

Akceptovat