Domů » Reference » Golden Nugget, Rakúsko
Reference

Golden Nugget, Rakúsko

GOLDEN NUGGET je jedinečný projekt, ktorý bol vyvinutý architektonickým ateliérom INNOCAD a zrealizovaný spoločnosťou 99 PLUS. Na realizáciu myšlienky budúcich užívateľov mestského bývania, tzv. urban living bola nájdená ideálna lokácia v samotnom srdci historického centra mesta Graz v južnom Rakúsku. Objekt sa stal zároveň domovom a image-makerom projekčnej kancelárie.

Budova so špeciálnou identitou je vztýčená medzi dva historické domy so sebavedomým akcentom do centra mesta Graz. Vypĺňa a zároveň predstavuje medzipriestor, zdôrazňujúci prieluku, ktorá je témou, konceptom a architektúrou. Verejnými priestormi parteru sa otvára do ulice bez úmyslu chrániť privátnu obytnú sféru. Dôležitým aspektom je priepustnosť a transparentnosť zasahujúca do hĺbky objektu v úrovni parteru , ktorá necháva odhaliť útroby. Naopak, do seba uzavreté časti tiahnuce sa po poschodiach vytvárajú kompletný zlatý skelet, plávajúci medzi dvoma požiarnymi múrmi ohraničujúcimi pozemok.

Prečo zlatá?
Zlatá je korporátna farba architektov z projekčnej firmy. Logo pozostáva zo siedmich štvorcov, ktoré zakaždým vytvárajú iné formy. Preto Golden Nugget tvorí celú korporátnu identitu firmy. Napriek určitej textúre je zlaté telo maximálne kompaktné. Zlato zodpovedá skupine tónov na povrchoch okolitých budov z obdobia „Grunderzeit“ na prelome storočí a spája rôzne stavebné štýly do jedného celku. Materiál fasády je je zliatina meď-hliník s obchodným názvom TECU GOLD. V projekte sú použité strešné okná VELUX GGU s polyuretánovou povrchovou úpravou a s medeným lemovaním.

Projektatnti vytvorili flexibilné byty s výnimočnými dispozíciami a špeciálnym materiálovým konceptom pre cieľovú skupinu ľudí vyhľadávajúcich urbánne prostredie. Pohľadový betón, zlaté nátery, zlaté závesy a plochy pre individuálne modifikácie vytvárajú urbánny štýl. V dvorovom krídle bol ponechaný pôvodný domček z 18-teho storočia, sanovaný a konzervovaný z exteriéru zlatým náterom, funkčne a takisto formálne zviazaný s hlavným objektom.

Prízemie a pôvodný domček vo dvore sú využívané na pracovné účely. Developer používa jednu jednotku na prvom poschodí ako svoju kanceláriu pre vývoj investičných zámerov. Rozdielnosť priestorov v prízemí, verejné, otvorené do uličnej strany a polozatvorené zo strany dvorovej má na jednej strane funkciu propagačnú s mestským akcentom a zároveň je to aj miestom pozývajúcim na relax. Samotná kancelária pokračuje v členení priestorov v uvedenom koncepte. Časti otvorené do ulice sú riešené kombináciu pohľadového betónu a zlata, naproti tomu celá pôvodná, dvorová časť ostáva opatrená v interiéroch len bielym náterom. Pomocou vložených pultových objektov sa stáva celá kancelária komunikačnou plochou. V zlatom dome sa prejavuje výrazná korporátna identita aj v ostatných podlažiach. Manifestuje na podsvietených zlatých plochách s potlačou alebo na závesoch. Vzniká tým celkovo jednotný výraz objektu, ktorý prechádza z interiéru von a naopak a predstavuje jednotné a výrazné riešenie.

Projekt bol prezentovaný mestom Graz na Kongrese medzinárodného mestského fóra /Kongress des internationalen Staedteforum/ ako vynikajúci príklad novej architektúry v historickom mestskom prostredí, čo je konkrétne v Grazi velmi často diskutovaná téma, pretože celé Staré mesto je vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo.

Share: 

Budova

Vlastník budovy: 
Innocad építésziroda
Postaveno: 
2008
Stát: 
Rakousko
PSČ: 
8010
Město: 
Graz
Místo: 

Kategorie

Užití: 
Fasády
Fasády/Kazety
Střechy
Typ budovy: 
Kancelářské budovy
Obytný dům
Použitá měď: 
Zlatá slitina (Cu-Al)
Reality: 
Modernizace

Architekt

Dalším používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookie. Více informací najdete na tomto odkazu.

Akceptovat